FK Atmosfera Mažeikiai

(Europos futbolo duomenų bazė)
(Nukreipta iš ROMAR Mažeikiai)
Wikipedia
Lietuvos vėliava Lietuva FK Atmosfera Mažeikiai
Atmosfera.jpg
Įkūrimas 1925 m. rugpjūčio mėn.
Miestas Mažeikiai
Lyga
(nuo 2018 m.)
Lietuvos I futbolo lyga
http://int.soccerway.com/teams/country/club/8666
Lyga Vieta Zona
http://www.weltfussballarchiv.com/club_profile.php?IDD=20675
http://foot.dk/VisLitklub.asp?ID=20 Using "Foot.dk" as property chain is not permitted during the annotation process.
http://www.futbolinis.lt/content/team/1601/lt/
Oficiali svetainė http://fkatmosfera.eu
Dublerinės komandos SC Mažeikiai-2


Istorija

Jau 1921 m. minimos pirmosios Mažeikių komandos – LTS Mažeikiai, Makabi Mažeikiai, vėliau vyravo Šaulys Mažeikiai, žaidė LDS Mažeikiai (1923 m.). 1925 m. į Mažeikius atvyko Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos atstovas, kuris užverbavo Mažeikių futbolo komandą žaisti jų sąjungoje. Šį pavadinimą Mažeikių pirmieji futbolininkai gavo 1925 m. rugpjūtį.

Mažeikių futbolo komanda iš pradžių neturėjo aikštelės, todėl treniravosi nereguliariai, kiekvienoje didesnėje žemės gabaliuko aikštelėje, bet tai nepatiko žemės savininkams. Buvo susitarta su valstiečiu Stasiu Milieška ir išsinuomotas žemės sklypas dabartiniame pirmajame miesto kolektyviniame sode už 150 litų metinės nuomos. Čia buvo įrengta pirmoji futbolo aikštė, tačiau po poros metų aptikta geresnė aikštė Skurvydo pušynėlyje, Paventyje. Čia mokėdavo nuomos tik 100 litų, ir buvo geras susisiekimas. Šita aikšte naudojosi iki 1933 m. Trečiai futbolo aikštei 1930 m. miesto savivaldybė paskyrė miško žemės sklypą (dabar čia karių kapinės). Aikštės įrengimas užsitęsė 3 metus, kadangi reikėjo iškirsti pušis, išrauti likusius kelmus.

Mažeikių futbolo komandą rėmė dešrų dirbtuvių savininkas Ilteris ir Mažeikių vaistinės provizorius Beržanskas, o iš Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos paramos nesulaukė.

Mažeikių komanda skynė laurus su kiekviena miestelio komanda. 1926 m. 11 komandos narių dviračiais išvyko į Telšius, kur susitiko su Džiugas Telšiai komanda ir rungtynes laimėjo 4-3. Šios rungtynės dar labiau padidino norą žaisti su stipresnėmis komandomis. Be to, už kiekvieną laimėtą susitikimą gydytojas Dakinavičius skirdavo po 25 litus, o dešrų savininkas Ilteris duodavo valgykloje vakarienę. Kadangi Lietuvos fizinio lavinimosi sąjungą Mažeikių futbolo komados nerėmė, o žarstėsi vien pažadais, 1926 m. ją ėmėsi remti Lietuvos socialdemokratų partijos Mažeikių skyrius (vadovas Špukas), pakviesdama partijos nariais tapti futbolistus A. Jaugą, Stasį Skeivį ir kitus. Todėl 1926 m. rugpjūtį futbolo komanda jau vadinosi Lietuvos socialdemokratų partijos Mažeikių „Žiežirbos" skyriaus sporto sekcijos futbolo komanda. 1926 m. rugsėjo pabaigoje vyko draugiškos futbolo rungtynės su Latvijos lietuvių jaunimo draugijos „Rūta" futbolininkais.

Po 1926 m. gruodžio 17 d. įvykusio valstybės perversmo futbolo komandai teko grįžti prie savo buvusios sąjungos. Tuo metu Mažeikių komandą sudarė: Juozas Remis, Pranas Stonkus, Kostas Bernotas, Juozas Čijunskas, Alfonsas Molis, Adolfas Molis, Giniotis ir Kacas, vartininkai Jonas Morkūnas, Viktoras Skeivys, Stasys Skeivys, Vytautas Rutkauskas, Jonas Gurskis ir Antanas Jonas. Po šių įvykių prasidėjo sporto krizė, beveik išnyko miestelių futbolo komandos, nebeliko rėmėjų, tarp sportininkų vyko neapykanta, kiršinimas. 1929 m. įtampai atslūgus vyko komandos susitikimai su Skuodo ir Šiaulių komandomis. Tuo metu buvo uždraustas aukų rinkimas, įeiti į aikštę žiūrovams buvo parduodami bilietai, kainavę 20 ir 50 centų.

1929 m. Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos skyriui pradėjo vadovauti Mažeikių geležinkelio stoties budėtojas Felgendregeris, kuris buvo žaidęs Eitkūnų futbolo komandoje. Taip pat svarbesnėms rungtynėms paimdavo į savo komandą „Makabi" vartininką Mijer Kacą. 1929 m. sporto lygos suvažiavime patvirtintas Mažeikių futbolo komandos šūkis „Sveikas, valio!". Šiuo šūkiu reikėjo pasisveikinti sušunkant, kai pradedamos arba užbaigiamos savo varžybos. Naujasis vadovas išsirūpino prie geležinkelio pirties buvusį mažą mūrinį namelį, kuriame įrengė stalo tenisui stalą, turniką ir sandėliuką inventoriui.

1940 m. Mažeikių sportininkai atsikratė visais Šaulys Mažeikiai ir JSO Mažeikiai komandų sportininkais ir susiorganizavo savo klubą, kurį pavadino „Spartako" vardu. „Spartako" futbolo komandos kapitonu tapo Algirdas Lupeika. Komandą sudarė vartininkas Albinas Giniotis, Juozas Morkūnas, Petras Rupeika, Alfonsas Petrauskas, Juozas Gailius, Alfonsas Čiapas, Stasys Ignotas, Aleksandras Lemežis, Sergiejus Mirončikas, Vincas Liseckas ir Danielius Turila. Ši komanda savo pirmąsias draugiškas varžybas žaidė su Telšių pulko rinktinės tarybiniais kariais ir laimėjo 8-1. Nuo 1940 m. Mažeikių sportininkams ėmė vadovauti Lietuvos darbininkų sporto komitetas. 1941 m. vyko draugiškos futbolo varžybos su Kuršėnų sportininkais, kurias 5-0 laimėjo mažeikiškiai. Birželio 22 d. buvo surengtos draugiškos rungtynės Plungėje, tačiau dėl prasidėjusio karo futbolo komanda tarp Sedos ir Plungės buvo kariškių sulaikyta ir sugrąžinta atgal į Mažeikius.

1944 m. lapkričio 25 d. Mažeikiuose sporto pirmininko pareigos patikėtos Boleslovui Končiui. Tarybiniai kariai žuvusiems kariams laidoti panaudojo futbolo aikštę – įrengė kapines. Netrukus buvo įrengta kita futbolo aikštė, prie buvusios aštuonmetės mokyklos (dabar – senamiesčio parko stadionas). Nuo 1945 m. gegužės 1 d. sporto pirmininku paskirtas Vytautas Puzinas, kuris ėmėsi iniciatyvos organizuoti pirmąją futbolo komandą. Šios komnados nariai: Anupras Skabeikis (vartininkas), Stasys Ignotas, Edvardas Raudonis, Alfonsas Petrauskas, Aleksas Lemežis, Aloyzas Šveikauskas, Stasys Jonkus, Alfonsas Vitkus, treneris Alfonsas Kiudulas. Ši pirmoji futbolo komanda pirmąjį draugišką susitikimą žaidė naujojoje aikštėje su vietos dalinio tarybiniais kariais, kurie tvarkė aikštę. Antras draugiškas susitikimas įvyko taip pat toje pačioje aikštėje su Vainiaudos tarybiniais kariais. Po to Mažeikių komanda susitiko su Viekšnių, Šiaulių ir kitų miestų komandomis.

1945 m. birželio 1 d. Mažeikiuose įsteigta laisvoji sporto draugija „Žalgiris“, kurios pirmininkas buvo Vytautas Motiejūnas. Kartu jis ėjo Kūno kultūros ir sporto komiteto inspektoriaus pareigas. Per šiuos metu Mažeikių apskrityje suburtos septynios futbolo komandos. Pajėgiausia buvo Mažeikių LSD „Žalgirio" klubo futbolo komanda, kuri per 1945 metus sužaidė 34 futbolo rungtynes ir iš jų 26 laimėjo, 7 pralaimėjo ir vienas sužaidė lygiosiomis.

1946 m. Mažeikių sporto klubo „Žalgiris“ komanda pirmą kartą dalyvavo Žemaitijos zonos pirmenybėse Lietuvos TSR futbolo meistro vardui gauti. Futbolo komandą sudarė:

  • Šlautas (vartininkas), Skabeikis, Lungys, Čižauskas, Puzinas, Raudonis, Petrauskas, Račkauskas, Kiudulas (komandos kapitonas), Korbonas, Ignotas, Vitkus, Motiejūnas, Raginis. 1947 m. šią komandą pradėjo šefuoti linų fabrikas, kadangi daug jos futbolininkų dirbo šiame fabrike.

Laisvoji sporto draugija „Žalgiris" subūrė antrąją futbolo komandą, kuri 1948-05-30 sužaidė pirmąsias oficialias rungtynes su Spartakas Plungė komanda ir laimėjo rezultatu 1-0. Šią komandą taip pat globojo linų fabrikas ir ji pavadinta futbolo komanda „Linas". Visose vėlesnėse rungtynėse geriausiai pasirodė šios komandos vartininkas Juknevičius. 1949 m. linų fabriko vadovybė atsisakė remti šią komandą ir ji perėjo LSD „Žalgirio" draugijos globai.[1]

1954 m. įkurta „Apavo“ komanda, žaidusi Šiaulių zonoje, tačiau ją Mažeikių rajoninio laikraščio varžybose kelerius metus įveikdavo beveik basakojai mokytojo A. Beltinio suburtos Kregždutė Mažeikiai komandos vaikai (joje žaidė ir 3 broliai Skeiviai).[2]

Vienas didžiausių iniciatorių suburti pajėgesnę komandą buvo Stasys Skeivys, o jo pradėtą darbą vėliau tęsė žinomi futbolininkai, jo sūnus Romanas Skeivys ir Kornelijus Skeivys. Komanda buvo suburta prie Mažeikių elektrotechnikos (elektros tinklų) gamyklos, kuri buvo įkurta 1959 m., priklausė Vilniaus „Elfos“ gamybiniam susivienijimui ir „Nemuno“ sporto draugijai.[3] 1961 m. ji pateko į A klasę, bet tik vienam sezonui, kadangi jos žaidėjai buvo pagarsėję sportinio režimo nesilaikymu.[4] Vėliau ji vėl pateko aukščiausiojon lygon, bet pasitraukus broliams Skeiviams, 1966 m. iš jos iškrito.

1972 m. suburta komanda „Atmosfera“, kurią rėmė Mažeikių kompresorių gamykla. 1973 m. ji vėl pateko aukščiausiojon lygon, kur sugebėjo laimėti auksą 1976 ir 1979 m. Komanda 1976 m. žaidė TSRS „Auksinės varpos“ taurės finaliniame turnyre Aboviane (Armėnija), kur tarp 8 komandų užėmė 4-ąją vietą.[5] Panašiai komanda pasirodė 1979 m. Uzbekijoje, kur „Auksinės varpos“ turnyre užėmė 5-ąją vietą.[6]

Atgavus Nepriklausomybę klubas vadinosi „Jovaru“, vėliau trumpam FK Mažeikiai, kol 1992 m. rudenį buvo pavadintas pagrindinio rėmėjo, verslininko Romo Marcinkevičiaus garbei ROMAR. Klubas ėmė pirkti aukšto lygio žaidėjus [7] iš Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių klubų[8] ir ėmė kilti – 1993 m. užėmė 6-ąją, o 1994 m. daug kam netikėtai tapo šalies čempionu, jo „auksines“ rungtynes Mažeikiuose stebėjo apie 5000 žiūrovų. Dar po metų klubas finišavo trečias.

1995 m. vasarą prasidėjus naujam sezonui vasarą žaidėjai jau nebegaudavo algų, kadangi finansiniais nusikaltimais kaltintas klubo savininkas R. Marcinkevičius išvyko į JAV,[9] dėl to klubą ištiko finansinė krizė. Rugpjūčio 29 d. ryte į LFF atvyko „Romar“ vyr. treneris S. Vertelis ir pasakė, kad komanda nežais rungtynių su „Žalgiriu“, kadangi jis nesurenka 11 žaidėjų. Komandos savininkas R. Marcinkevičius su LFF žinia į užsienio klubus pardavė D. Magdišauską, T. Žiuką, R. Vaineikį, V. Dančenką, S. Mikalajūną ir R. Žutautą, o pats išvyko į JAV. Buvo kalbama, kad šis prieštaringai vertinamas verslininkas prie JAV Didžiųjų ežerų nusipirko dvarelį. ROMAR nepasirodė ir rungtynėse rugsėjo 10 d. su „Paneriu“, tad buvo pašalinta iš lygos.[10]

ROMAR pašalintas iš aukščiausiosios lygos, tačiau gana greitai buvo įkurti „FK Mažeikiai“, gavę teisę žaisti III lygoje. Tačiau vėliau klubas tokių aukštumų kaip ROMAR nebepasiekė. 1998 m. rudenį laikinai buvo Vakarų žemaičiai Mažeikiai dukterinė komanda.

2001 m. komanda pasivadino „Nafta“. Tais metais ji laimėjo Lietuvos salės futbolo taurę.[11] 2003 m. įkurtas FK Mažeikiai klubas, žaisdavęs II ir I lygoje. 2009 m. į kiekvienas FK Mažeikiai rungtynes namuose susirinkdavo apie 1000 komandos sirgalių. 2010 m. sausio 25 d. klubas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos vaikų salės futbolo čempionais - Plungės vaikų futbolo klubu „Žiogelis“. 2010 m. FK Mažeikiai įvykdė LFF A lygos licencijavimo reikalavimus ir nuo tų metų žaidė stipriausioje Lietuvos futbolo lygoje, nors buvo tarp autsaiderių. Tačiau pabaigusi 2011 m. sezoną komandą pasitraukė ne tik iš A lygos, bet išvis nežaidžia jokioje lygoje.

  • 1925 m. – LFLS Mažeikiai
  • 1926 m. rugpjūčio mėn. – Žiežirba Mažeikiai
  • 1927 m. – LFLS Mažeikiai
  • 1940 m. – Spartakas Mažeikiai
  • 1945 m. birželio 1 d. – LSD Žalgiris Mažeikiai
  • 1954 m. – Apavas Mažeikiai
  • 1956 m. – Nemunas Mažeikiai
  • 1961 m. rugpjūčio mėn. – ETG Mažeikiai
  • 1962 m. sausio mėn. – Elektra Mažeikiai
  • 1966 m. sausio mėn. – Atmosfera Mažeikiai
  • 1966 m. liepos mėn. – Elektra Mažeikiai
  • 1967 m. – Venta Mažeikiai
  • 1969 m. – Elektra Mažeikiai
  • 1972 m. – Atmosfera Mažeikiai
  • 1990 m. – Jovaras Mažeikiai
  • 1992 m. balandžio mėn. – FK Mažeikiai
  • 1992 m. rugsėjo mėn. – ROMAR Mažeikiai
  • 1995 m. spalio mėn. – FK Mažeikiai
  • 1998 m. – Vakarų žemaičiai-2 Mažeikiai
  • 1999 m. – FK Mažeikiai
  • 2001 m. – Nafta Mažeikiai
  • 2003 m. – FK Mažeikiai
  • 2012 m. – FK Atmosfera Mažeikiai



Pasiekimai

  • Pabaltijo čempionų bronza (1980) [12]

UEFA varžybos

Sezonas Taurės turnyras
Čempionų Taurių UEFA
1994–1995 m. 1/64 f.
Kartai 0 0 1
Pasiekimas 1/64 f.

Treneriai

Žymūs žaidėjai

Šaltiniai

  1. http://www.mke.lt/Futbolas
  2. Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolui – 80“ (istorinė apybraiža). – Kaunas, UAB „Rodiklis“, 2003. ISBN 9955-9390-5-2. // 115 p.
  3. Algimantas Bertašius. Lietuvos sporto žinynas, T. 5 (1961–1964 m.). – Vilnius, Lietuvos sporto informacijos centras, 2001. // 17 psl.
  4. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 129 p.
  5. Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolo raida (1905–2018)“. – 2020 m. // 741 p.
  6. Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolo raida (1905–2018)“. – 2020 m. // 805 p.
  7. Čempionišką Mažeikių „ROMAR“ futbolininkų sezoną prisimenant. „Vakarų ekspresas“, 2004-12-03
  8. Vytautas Saulis ir Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolas, 1922–1997 m.“ (istorinė apybraiža). – Vilnius, „Diemedis“, 1997. ISBN 9986-23-034-9. // 244 p.
  9. „15 min“. // 2012-08-24, 13 p.
  10. Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolo raida (1905–2018)“. – 2020 m. // 1237 p.
  11. Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolui – 80“ (istorinė apybraiža). – Kaunas, UAB „Rodiklis“, 2003. ISBN 9955-9390-5-2. // 136 p.
  12. Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolui – 80“ (istorinė apybraiža). – Kaunas, UAB „Rodiklis“, 2003. ISBN 9955-9390-5-2. // 26 p.
  • Boleslovas Radžiūnas. „Mažeikių miesto sporto istorija“. Kraštotyrinis darbas. – Mažeikiai, 1976

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius bei redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 116% (+43-0=43 wiki spaudos ženklai).
  • – redaktorius – 0% (+0-6=-6 wiki spaudos ženklai).