Michael Essien

(Europos futbolo duomenų bazė)
Wikipedia
Maiklas Esjenas Ganos vėliava Gana
Gimė1982 m. gruodžio 3 d., vieta Akra
Amplua saugas

<div style="position: absolute; top: Išraiškos klaida: trūksta operando „*“.%; left: 70.6%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Akra
Akra
Gana Gana
2002–2014 m.
58 rung.
(9 įv.)

Michael Kojo Essien (1982–), Ganos futbolininkas, rinktinės saugas.

Nors jo įprastinė pozicija – atraminis saugas, dėl savo universalumo ir neišsemiamos energijos ir puolant, ir ginantis, Michael Chelsea FC klubui yra naudingas įvairiose pozicijose. Jis gali sėkmingai rungtyniauti atraminio saugo, vidurio saugo, atakuojančiojo saugo, dešiniojo gynėjo, ir netgi vidurio gynėjo pozicijose. Ganos rinktinėje Essien dažniausiai rungtyniauja vidurio saugo pozicijoje, suderindamas galimybes atakuoti, ir padėti komandai gynybiniuose veiksmuose. Taip pat šis žaidėjas turi gerą nuojautą įvarčiams, ir yra įmušęs labai svarbių, kartais netgi kvapą gniaužiančių įvarčių atstovaudamas ir klubui, ir rinktinei. Viena geriausių jo savybių – stiprūs ir tikslūs tolimi smūgiai. Nuo 2007-ųjų metų vasaros iki 2009-ųjų vasaros, Michael buvo brangiausias Afrikos futbolininkas. Jo įsigijimas iš prancūzų Lyon klubo Chelsea kainavo 24.4 milijonus svarų sterlingų. 2009-ųjų vasarą šį rekordą pagerino Togietis Emmanuel Adebayor, už kurio persikėlimą iš Arsenal į Manchester City buvo sumokėti 25 milijonai svarų sterlingų. Michael Essien dažnai pravardžiuojamas "bizonu". Šią pravardę jam uždirbo kietas žaidimo stilius, neišsemiama energija ir šaltakraujiškas elgesys aikštėje.

Vaikystė

Gimė Akroje, Ganoje, Aba Gyandoh ir James Essien šeimoje. Futbolininko karjerą pradėjo baigęs Šv. Augustino mokyklą Cape Coast mieste. Atstovavo vietiniam klubui, Liberty Professionals. Essien’o karjeros lūžis įvyko 1999 metų Pasaulio U-17 Čempionate, vykusiame Naujojoje Zelandijoje. Įspūdingas jo pasirodymas patraukė Europos klubų skautų dėmesį. 2000 Balandį Michael netgi sudalyvavo Manchester United klubo peržiūroje, kurioje, atstovaudamas klubo jaunimo komandai, sužaidė rungtynes prieš Derby County

Klubinė karjera

Bastia

2000-ųjų liepą futbolininką įsigijo prancūzų klubas Bastia. Deja, iškart išsikovoti pastovios vietos startinėje sudėtyje jam nepavyko, Michael tik kartais gaudavo šansą pasirodyti krašto arba vidurio gynėjo pozicijose. Kaip bebūtų, dėl komandos draugo traumos, jis gavo laikiną šansą pasirodyti vidurio saugo pozicijoje, kurioje vėliau ir sužibėjo. Dėl savo sugebėjimo nenuvargstant judėti nuo vienos baudos aikštelės prie kitos, jis netgi buvo palygintas su legendiniu Prancūzų žaidėju Patrick Vieira. 2002–2003 metų sezone, Essien padėjo savo klubui patekti į UEFA taurės varžybas, per tą sezoną įmušdamas šešis įvarčius. Greitai juo susidomėjo ir savo pasiūlymus pateikė garsiausi Prancūzijos klubai – PSG, Marseille ir Lyon.

Olympique Lyonnais

Geriausią pasiūlymą Bastia klubui pateikė PSG, su juo buvo sutikta, tačiau Essien atmetė šį pasiūlymą, ir vietoje to pasirašė kontraktą su Lyon klubu, kuris už futbolininką sumokėjo beveik 8 milijonus eurų. Lyon’e Essien daugiausiai žaidė atraminio saugo pozicijoje, ir žymiai prisidėjo prie trečiojo ir ketvirtojo iš eilės laimėto Ligue 1 titulo. Prancūzijos Nacionalinė Profesionalių Futbolininkų Sąjunga (UNFP) išrinko jį geriausiu 2005-ųjų metų žaidėju. Taip pat Michael Essien buvo nominuotas į 2005-ųjų FIFA Geriausiojo metų žaidėjo titulą, ir šiuose rinkimuose užėmė 22-ąją vietą.

Chelsea

2005-ųjų rugpjūčio 14-ąją Lyon sutiko parduoti ganietį Chelsea klubui už 24.4 milijonus svarų sterlingų, taip užbaigdamas vieną iš ilgiausiai užtrukusių transferų. Tuo metu Essien tapo brangiausiu pirkiniu per Chelsea istoriją, aplenkdamas 2004-ųjų vasarą įsigytą Didier Drogba, kainavusį klubui 24 milijonus svarų sterlingų.

Michael Essien debiutas Chelsea klube įvyko rugpjūčio 21-ąją, rungtynėse prieš Arsenal, kuriose jis pasirodė antrame kėlinyje, vilkėdamas 5-uoju numeriu pažymėtus marškinėlius. Mačas pasibaigė Chelsea klubo pergale 1-0. Tuo tarpu pirmąsias pirmąsias pilnas rungtynes ganietis sužaidė prieš West Bromwich Albion FC, pasižymėdamas rezultatyviu perdavimu, o vėliau pakeitė traumuotą Claude Makelele rungtynėse prieš Sunderland AFC, kurias Chelsea laimėjo 2-0. Jam pavyko greitai užsitikrinti vietą startinėje sudėtyje, kurioje jis tą sezoną sužaidė 31 Premier Lygos rungtynes, ir 11 kitų taurių rungtynių.

Savo pirmąjį įvartį, atstovaudamas Chelsea FC, Essien įmušė 2006-ųjų kovo 11-ąją rungtynėse prieš Tottenham Hotspur FC, kuriose Chelsea šventė pergalę rezultatu 2-1. Antrasis Essien’o įvartis buvo pasiektas stipriu smūgiu tų pačių metų balandį, rungtynėse prieš Everton FC. Debiutinis futbolininko sezonas Premier Lygoje buvo pažymėtas 2 įvarčiais.

Ganietis vėl buvo nominuotas į FIFA geriausio planetos futbolininko titulą, ir užėmė 22-ąją vietą. Po savaitės jis buvo nominuotas laimėti Ballon d'Or (geriausio Europos futbolininko) titulą. Taip pat jis užėmė trečiąją vietą Geriausio 2006 metų Afrikos futbolininko rinkimuose. Negana to, sėkmingą sezoną pažymėjo 2006 BBC geriausio Afrikos futbolininko titulas.

Jau kitame sezone Michael Essien įmušė keletą labai svarbių įvarčių, įskaitant pirmąjį jo įvartį UEFA Čempionų lygoje, pasiektą 2006 rugsėjo 12 rungtynėse prieš Brėmeno Werder. Vėliau šiame turnyre jis įmušė pergalingą įvartį paskutinę minutę ketvirtfinalio rungtynėse prieš Valencia. Tai buvo pirmosios jo rungtynės po kelio traumos, dėl kurios jis nerungtyniavo keletą savaičių. Taip pat, gruodžio mėnesį Essien įmušė įspūdingą išlyginamąjį įvartį tolimu, tiksliu ir labai stipriu smūgiu rungtynėse prieš Arsenal, taip išgelbėdamas Chelsea nuo nutrauktos ilgiausios klubo istorijoje nepralaimėtų rungtynių serijos.

2006/07 metų sezone klubo fanai išrinko Essien’ą Chelsea FC metų žaidėju, o jo įvartis į Arsenal vartus – Chelsea FC metų įvarčiu.

2007-aisiais Michael buvo trečiąkart iš eilės nominuotas į FIFA Geriausio planetos žaidėjo titulą, kur užėmė 15-ąją vietą, bei geriausio Europos žaidėjo titulą. Taip pat jis trečiąkart iš eilės buvo nominuotas į geriausio Afrikos futbolininko titulą, tačiau ten liko antras, į priekį praleisdamas vienintelį Frédéric Kanouté.

2008-ųjų liepą ganietis pasirašė naują kontraktą su Chelsea FC, kuris galios iki 2013-ųjų.

Dėl sunkios kelio traumos, patirtos 2008-ųjų rugsėjį atstovaujant Ganos rinktinei, Essien praleido beveik visą 2008/2009 sezoną, tačiau jo sugrįžimas buvo sėkmingas. Jis pasirodė UEFA Čempionų lygos aštunfinalio rungtynėse prieš Juventus, ir sugebėjo įmušti įvartį, nulėmusį Chelsea ekipos patekimą į kitą etapą. Sugrįžimas į Premier League taip pat buvo sėkmingas – rungtynėse prieš Manchester City jis įmušė vienintelį rungtynių įvartį.

2009-ųjų gegužės 6-ąją Michael Essien įmušė kvapą gniaužiantį įvartį kairiąja koja į Barselonos vartus UEFA Čempionų lygos pusfinalio rungtynėse, tačiau Chelsea iškrito iš šio turnyro dėl išvykos įvarčių taisyklės. Vėliau šį jo įvartį Chelsea fanai pripažino gražiausiu 2008/2009 sezono Chelsea FC įvarčiu.

2009/2010 sezone pirmąjį įvartį Michael Essien pasiekė spalio 24-ąją, rungtynėse prieš Blackburn Rovers FC, stipriu ir suktu smūgiu iš 32 metrų atstumo. Dar du įvarčius jis pridėjo rungtynėse prieš Wolves.

Karjera rinktinėje

Michael Essien pirmas pasirodymas atstovaujant savo šaliai buvo dar 1999-aisiais. Jis rungtyniavo Ganos U17 rinktinėje, kuri dalyvavo Pasaulio U17 Čempionate, vykusiame Naujojoje Zelandijoje. Ten ganiečiai iškovojo trečiąją vietą.

2001-aisiais, būdamas vienu jauniausių žaidėjų čempionate, Essien atstovavo Ganos jaunimo rinktinei Pasaulio Jaunimo futbolo čempionate, vykusiame Argentinoje. Ganiečiai ten liko antri, praleidę į priekį tik turnyro šeimininkus argentiniečius, o Michael Essien savo puikiu pasirodymu patraukė daugelio dėmesį, ir buvo vadinamas viena iš didžiausių kylančių žvaigždžių Afrikoje.

Pirmasis jo debiutas atstovaujant Ganos rinktinę, įvyko 2002-ųjų sausį, rungtynėse prieš Maroko rinktinę, 2002-ųjų Afrikos Nacijų Taurėje.

Michael Essien dalyvavo 2006-ųjų Pasaulio Čempionate, kur sužaidė trejas grupės rungtynes, vienose iš jų tapdamas geriausiu rungtynių žaidėju, ir padėjo Ganos rinktinei tapti vienintele Afrikos atstove Pasaulio Čempionato atkrintamosiose varžybose. Tiesa, dėl surinktų kortelių jis negalėjo padėti rinktinei rungtynėse prieš Braziliją, kurias Gana pralaimėjo 0-3. Komandai sugrįžus į Ganą, Essien kalbėjo, jog komanda įgijo neįkainojamos patirties, ir sieks patekti į kitą Pasaulio Čempionatą, kuris pirmą kartą pirmenybių istorijoje bus suregtas Afrikos žemyne, Pietų Afrikoje.

2008-ųjų Afrikos Tautų Taurėje ganietis vėl pasirodė puikiai, nuvesdamas savo komandą iki pirmenybių pusfinalio. Jis buvo išrinktas į simbolinę čempionato vienuolikę.

2008-ųjų rugsėjį, rungtynėse prieš Libiją, Michael Essien patyrė sunkią kelio traumą, dėl kurios turėjo praleisti didžiąją dalį 2008/2009 sezono. Tačiau atsigavęs jis vistiek sugebėjo sudalyvauti 10 iš 11 Afrikos atrankinių varžybų į Pasaulio Čempionatą, aikštėje praleidęs daugiau nei 800 minučių laiko. Ganos rinktinė savo grupėje užėmė užtikrintą pirmąją vietą, ir iškovojo tiesioginį kelialapį į Pasaulio Čempionatą Pietų Afrikoje.

Dalyvavimas čempionatuose

Čempionatas Rinktinės vieta Sužaidė
rungtynių
Įvarčiai 0Geltonos kortelės0 0Raudona kortelė už 2 geltonas0 0Tiesioginė raudona kortelė0
Pasaulio čempionatai
Vokietija 2006 aštuntfinalis 3 0 2 0 0
Žemyno čempionatai
Malis 2002 ketvirtfinalis 2 0 1 0 0
Gana 2008 3 vieta 6 2 0 0 0
Angola 2010 2 vieta 1 0 0 0 0

Pasiekimai

Klubo

Lyon
Chelsea

Individualūs

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius bei redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 121% (+14110-0=14110 wiki spaudos ženklai).
  • – redaktorius – 0% (+0-2481=-2481 wiki spaudos ženklai).